Home > Ankara, gezmelik, paylaşmalık, çocukları düşünen mekanlar > Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi

Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi

Tam Mira’yı kütüphaneye götürebilirim artık diye düşündüğüm bir dönemde, tadilata girerek kapanmıştı Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi… Nenehatun Caddesinden her geçişimde - ki hergün önünden geçiyorum - ciğerci dükkanı önündeki kedi misali bakakalıyordum. Nihayet 2 yıl gibi bir süre sonunda, Aralık ayı biterken tekrar açıldı. Cumartesi, bizim de Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi’ni görme fırsatımız oldu. Mira - ben yogadayken Hatice, Itır ve Arda ile birlikte - ilk defa kütüphaneye gitti, burada vakit geçirdi ve benim gelmem ile bir de kitap ödünç alarak çıktı…

Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi’nin Ankara için son derece kıymetli, bahçe içerisindeki iki katlı binası, emekli Vali Hamdullah Şükrü Kenanoğlu tarafından 1985 yılında Kültür Bakanlığı’na çocuk kütüphanesi olması koşulu ile bağışlanmış. Ülkemizde okuma alışkanlığının yetersiz olduğuna ve bu yetersizliğin okuma alışkanlığının küçük yaşlarda kazandırılması halinde giderilebileceğine inanan Kenanoğlu, manevi babasının anısına “Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi” adı verilmesini vasiyet etmiş.

Tadilat sonrasında kütüphanenin alt katı 3-7 yaş okul öncesi çocuklara ayrılmış. Burada kitapların yanısıra bu yaş çocukların ilgisini çekecek kuklalar, oyuncaklar, oyun hamurları olan bir köşe de mevcut… Üst katta ise 7-15 yaş için kitaplar ve dergilere yer verilmiş. Şömine önüne keyifli bir oturma - okuma alanı oluşturulmuş. Çocukların Cranium, Tabu vb. kutu oyunlarını oynayabilecekleri bir köşe yapılmış. Bir de, - bence çok da gerekli olmayan - playstation ve bilgisayar oyunlarının olduğu bir bölüm var… Kütüphane Pazar-Pazartesi kapalı, bunun dışındaki günler sabah 9:00-17:00 arası hizmet veriyor.

Bu arada, 3500 yepyeni kitapla hizmete giren kütüphanedeki eski kitaplara ne olduğunu merak ettim. Bu kitaplar evimizin yanıbaşındaki Or-an Sevgi Yılı Halk Kütüphanesine aktarılmış. Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi bir türlü açılmadı diye hayıflanırken, burnumun dibindekine gidip bakmadığım için kendime kızdım…

bunlara da göz atabilirsiniz…

 1. Benden Bizden
  Ocak 17th, 2011 at 16:20 | #1

  bu harika bir bilgi banu, cok tesekkurler yazdigin icin. bu ara yeni bir ev arayisina giriyoruz yavastan ve bu dediklerin bayagi etkili olacak lokasyon konusunda :) orandaki kutuphane nerede acep, hic gormedim ben?

 2. Başak Çelik
  Ocak 17th, 2011 at 16:22 | #2

  Mira’nin ciddiyetine bayıldım :)

  Süper Banu, bilgi için teşekkürler… gerçi, Çınar’ı bahçeden alıp içeri nasıl sokarım bilmiyorum ama haftasonu gitmek istiyorum kesinlikle!!!

 3. Ocak 17th, 2011 at 19:56 | #3

  Banu benim ilk okuma sevgim ve merakim bizim mahallede bulunan ilkokulun cocuk kutuphanesinde basladi. Bu kadar renkli bir kutuphane degildi ama saatlerce oturup kitap okudugumu ve kutuphane kartimla kitap aldigimi hatirlarim. Bu tabi neredeyse 25 yil once oluyor :) O yuzden bu tarz kutuphanelerin cok gerekli ve yararli oldugunu dusunuyorum ben. Hem kitap okuma sevgin gelisiyor hem de kitabi paylasmayi ogreniyorsun. Amerika’da sehir kutuphaneleri bu acidan cok guzel. Keske Turkiye’de kahvehaneden cok kutuphane olsa ne guzel olur :)

 4. Ocak 18th, 2011 at 10:43 | #4

  Bayıldım, bu bilgiye paylaştığın için teşekkürler Banu.Burası, eskiden Salata Bar vardı kapatıldı buranın karşısındaki caddede olmasın görmüştüm orayı ama ben kreş mi anaokulu mu bunun gibi bir yazı okumuştum bir yıl kadar önce.İsim değiştirmiş olabilir mi acaba? Bir gün ben de Begüm’ü götürmeyi çok isterim çok şirin bir yere benziyor benim içimi bile kıpır kıpır etti.Çok severek okuyorum yazılarını faydalanıyorum çok sağol.

 5. Ocak 18th, 2011 at 12:57 | #5

  banucum ben de cok sevindim bu habere. kütüphane kokususunu onun da içine çekmesini çok isterim. ilk fırsatta götüreceğim. sağol canım. oğlanı ve kızı öptüm :)

 6. Ocak 18th, 2011 at 15:08 | #6

  Banu, Or-An’daki kütüphane Or-An mahallesindeki çarşı merkezinin hemen yanında… Panora’ya giden yol üzerinde tabelasını görebilirsin.

  Başak, valla bahçesinden içeri sokmayı başarırsan da nasıl dışarı çıkartırsın diye düşünmeli :P

  Nevin, ben de okuma alışkanlığımı özellikle ilkokulumdaki kütüphaneye borçluyum. İyi görünmesindense ulaşılabilir olması daha önemli… Bu anlamda siz Amerika’da yaşayanları kıskanıyorum…

  Buket… Burası bizim çocukluğumuzdan beri hep çocuk kütüphanesi idi… hiç değişmedi, sadece tadilat için bir kaç defa kapandı. Şimdiki görüntüsü kreşi andırıyor. Yanlış hatırlamıyorsam Salata’da Nenehatun Cad. üzerinde, burası onun ile aynı sırada ancak caddenin aşağısında kalıyor.

  Sermin’cim… rica ederim :)

 7. misia
  Ocak 18th, 2011 at 22:16 | #7

  Sevgili Banu,
  Ben “sessiz okuyucu”lardan biriyim. Yaklaşık 2 yıldır blogunu takip ediyorum ve pek çok takipçin gibi Mira’ya bayılıyorum. Benim de Mira’dan 6 ay küçük bir kızım var, Mira’yı izlemek biraz geleceğe dönüş gibi bizim için:) Pek çok yazından faydalandığımı ve blogunu keyifle okuduğumu söylemek istedim. Ankara’da yaşadığım için bu paylaşım da çok iyi oldu, biraz daha büyüsün, Işığımı ben de götürürüm buraya. Bu arada bu yorum, bir bloğa bıraktığım ilk yorum olarak kayıtlara geçsin:)

 8. Ocak 19th, 2011 at 09:24 | #8

  Her sabah işe bu caddeden gidiyorum nasıl görememişim şaşırdım halbuki bakarım hep değişen, işe yarar herhangi bir şey var mı diye? Gözümden kaçmış ama bu sabah işe giderken baktım tam cadde üzeri solda gördüm çok sevindim. Halbuki bildiğimiz yerler bir gün gelip kızımın da bu havayı teneffüs etmesini istiyorum teşekkürler Banu.

 9. Ocak 21st, 2011 at 01:23 | #9

  A, ne güzelmiş.. yok yok diye söyleniyorum ben de ama acaba İstanbul’da var mıdır böylesi?

 10. sema
  Şubat 22nd, 2011 at 17:44 | #10

  Banu hanim Ali Dayı Çoçuk kütüphanesi hakkında verdiginiz bilgi beni çok sevindirdi Ben bu kütüphanenin web sitesini ve ordaki yetkili birisinin elektron adresine nasıl ulaşabilirim Yurdışındaki çoçuk kütübhaneleri ile karşılıklı kitap degişimi ile alakalı olarak çok ihitiyacım var bu bilgilere Yardımcı ola bilirseniz çok sevinirim

 1. No trackbacks yet.