Home > günce, ilkler > İlk Sinema Deneyimi

İlk Sinema Deneyimi

Mira, geçtiğimiz Pazar günü ilk defa sinemaya gitti. Cenk ile sinemaya gittiğimiz bir akşam, Hatice’den “sana göre bir film geldiği zaman seni de götürürler, beraber sinemaya gideriz” diye söz koparmıştı. Ara ara sinema lafını duyar duymaz “ben ne zaman sinemaya gidebileceğim” diye bizi yokluyordu. 3 yaşını bitirmesine 1 aydan az bir zaman kalmışken muradına erdi. Bizim çocukluk kahramanlarından birinin - Ayı Yogi’nin filmine gittik. İlk sinema deneyimi için 3 boyutlu olmasını tercih etmeme rağmen, Ankara’da iki boyutlu gösterimi yoktu. Mira dert etmedi, çocuk boy gözlüğünü takıp kuruldu koltuğuna… Komik sahnelerde, Cenk’i, beni ve halası Canan’ı şaşırtacak kadar güldü… İlk yarının bitmesine az kala “çişim geldi ama biraz daha tutabilirim” dedi :) arada herkes ile birlikte tuvalete koştu… Kötüleri kazanmak üzereymiş gibi gösteren finale yakın sahnelerde sesli sesli itiraz etmeye başladı, hatta gözleri doldu… Sonuçta, çok çok eğlendi… Biz de kızımızın 0-3 yaş dönemimizin aslında pek de çabuk geçtiğini, +3lü yaşların tadının farklı olacağını anladık.

Ayı Yogi filmini ilk defa sinema ile tanışacaklar için güzel bir seçenek olarak önerebilirim. Yanlız; çocukları ilk defa sinemaya götürmek için çok da aceleci davranmaya gerek yok diye bir ekleme yapmalıyım… Öncelikle sinemanın nasıl bir yer olabileceğine dair gerçekten fikir sahibi olmaları gerekiyor. Yoksa özellikle karanlık, ses, hızlı görüntü akışlarından rahatsız olmaları, korkmaları veya hipnotize olmuş gibi donmaları çok olası… Merak etmeyin o zamanlar göz açıp kapayıncaya kadar geliyor zaten…

bunlara da göz atabilirsiniz…

Categories: günce, ilkler Tags: ,
 1. Ocak 28th, 2011 at 14:45 | #1

  merhaba banu uzun bir aradan sonraki ilk yorum olacak. Bu süreçte yorum yazmadım ama sizleri hep takip ettim. Rapunzel de sizin için uygun olabilir. tabi hala oynuyorsa. Film gerçek hikayeye göre çok yumuşatılmış, çok keyifli. Tavsiye ederim. Öptüm güzel kızını…

 2. Ocak 28th, 2011 at 22:05 | #2

  Hadi gözünüz aydın.. Daha nice güzel filmlerin izleyicisi hatta yönetmeni olsun Mira’cık (benim hevesim bu ya:)) sevgiler.

 3. Ocak 29th, 2011 at 21:45 | #3

  bende merakla bekliyorum ilk sinema keyfini…

  yeni yıl mesajını aldım, tşk ederim, ama bir türlü cevap yazamadım.
  prensesini kucaklıyorum..sevgiler

 4. Ocak 31st, 2011 at 23:52 | #4

  3 boyutlu olması beni düşündürüyordu;şimdi olabilir gibi gelmeye başladı…

  Biliyor musun Banu;Mira ve deneyimleriniz bizim için çok zaman öncü kuvvet oldu,şevk ve cesaret verdi.Bir kez daha söylemek istedim.

 5. Şubat 1st, 2011 at 08:28 | #5

  Dijle’cim, 3 boyutlu olmasa çok daha iyi olurdu ama alternatifimiz yoktu malesef… Yine de gözlüğü çıkartmaya çalışacaktır, onu da girmeden önce anlatmakta fayda var… Güzel sözlerin için de teşekkür ederim.

 6. Şubat 5th, 2011 at 02:36 | #6

  merhaba,

  sayfanızı benden ve bizden blogu aracılıgıyla keşfettim. Dizayn olarak çok hoşuma gittigini belirtmek isterim. (İçerik olarak önümüzdeki günlerde daha detayli inceleyeceğim.) benimde 4 yasinda bir oğlum var. sayfanızda ayı yogi yorumunu okuyunca bende yarın 3D gösterimi yapmayan bir sinemaya götürmeye karar verdim. Çünkü bizimkinin ilk sinema deneyimi olacak.

  iyi gunler..

 1. No trackbacks yet.