B.E.Ö. Doğadaki Dönüşüm – Fasulye Çadırı

Bahçeye Mira için bir oyun evi yapma fikrimiz hep vardı. Bu sene en kolayından küçük bir kızılderili çadırı ile işe başladık. Çadırımızın sopalarını hazırladığımız noktada ise Artful Parent‘tan aldığımız ani ilham ile çadırı kumaş yerine fasulye ile kaplamaya karar verdik. Mira fasulyelerini dikti… suladı… topraktan çıkışlarını izledi… yavaş yavaş büyümesine şahit oldu… Sonunda içine girip oturabileceği küçük bir çadırı oldu.

Şimdi yavaş yavaş fasulyelerinin ürün vermesini izliyor. Çiçek açtılar. Pek yakında yemek için fasulyelerini toplanabilecek.

Kış yaklaştıkça, ürün vermesinin bitmesine, yavaş yavaş yapraklarını dökerek fasulye bitkisinin kurumasına da şahit olacak. Bitkiyi sökeceğiz ve çadırı gelecek seneki ekim için hazırlayacağız.

18 thoughts on “B.E.Ö. Doğadaki Dönüşüm – Fasulye Çadırı”

 1. Süper bir fikir.ne iyi düşünmüşsünüz.Sizinki gibi bir bahçesi olmalı her çocuklu ailenin ki enerjilerini, elektriklerini atabilsinler.Akşam daha erken uyurlar hiç değilse ne iyi olur…Mira ve siz bu konuda çok şanslısınız bu arada Mirayı daha bir büyümüş olarak gördüm gerçi onlar hala minik bebekler bizim gözümüzde…

 2. BAYILDIM VALLA DENEMEYİ DÜŞÜNMÜYOR DEĞİLİM. BU KADAR İŞİN ARASINDA BUNLARI DÜŞÜNEBİLMENE HAYRAN KALDIM. HAYAT BU BELLİMİ OLUR BELKİ BİRGÜN BİZİM FASÜLYE ÇADIRIMIZDA DERİN VE MİRA BERABER OTURUR, OYUN OYNAR.

 3. Muhteşem bir fikir ve uygulama!

  Mira’nın maceralarını keyifle okuyorum ya bu seferki çok etkileyici hakikaten. Benim tatlı Duru’m için evimizin bahçesini çimlendirmeyi düşünüyordum gelecek yıl. Duru henüz 1 yaşında. Sanırım gelecek yıl bu çadır uygulamasının tam zamanı olur, yaptığının daha bir farkında olur.

  Mira’ya öpücükler.

 4. Süper Banu & Mira! Miracim Armin de gelsin cadirina misafir olsun olur mu 🙂 opuyoruz! Yagmurlu ve soguk viyanadan sevgiler!

 5. Sevgili Banu,

  Ben Zeynep Ömer’in annesi. Sayende Ömer Binbirçiçek Anaokuluna başladı. Tam bir hafta geçti ve sanırım artık orda olmaktan çok mutlu. Tüm beklentilerimi karşılayan bir okul. Senin de blogunda yazdıkların gerçekten çok aydınlatıcı oldu.
  Ben de Purple Studio isimli bir takı markasının hem tasarımcısı hem de sahibiyim. Geçen hafta bir takı partisi düzenledik (Bundan sonra her ay olacak inşallah) ve Ms. Selin senin de gelmek istediğini ama gelemediğini söyledi (partilerimiz herkeze açık bu arada, detaylı bilgi için Facebook ‘ta Purple Studio olarak bizi bulmak gerekiyor:). Seninle çok tanışmak isterim. Umarım okulda karşılaşırız.
  Bu arada fasülye’den çadır yapmak olağanüstü bir fikir. Ben bu sene ters dut diktim ve seneye onun Ömer için doğal bir çadır olmasını umuyordum ama senin ki kesinlikle daha yaratıcı.
  Sevgiler

  Ömer&Zeynep

 6. Herkese teşekkürler :))

  Zeynep, biz çocukken bahçemizde bir ters dut vardı ve bayılırdık altında oynamaya 🙂 Fasulyeden daha kalıcı olacaktır… Selin Purple Studio’dan bahsetti ve Cuma gelmeyi çok istedim ancak annemlerin Türkiye’ye dönüşü de o gün olunca organize olamadım. Bir dahakini mutlaka yakalayacağım 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *