Home > buluşma, ilkler, yapmalık > Blog bebekleri ve anneleri bir arada…

Blog bebekleri ve anneleri bir arada…

Aralık 2nd, 2008 banu Leave a comment Go to comments

Geçtiğimiz hafta evde  - işte - maddi - manevi çok zor ve sıkıntılı geçti. Hele ki bu haftanın zorluklarını düşündükçe de gelmesinde korkar bir halde hafta sonunu bulduk. Böyle dönemlerde, herşeyin yoluna gireceğine inanmak için güzel şeyler yaşamak istiyorum…

Geçen Cumartesi bu haftaya gerçekten umutla başlamamı sağlayacak pozitif enerjiyi yükleyen güzel bir aktivite gerçekleştirdik. 8 - 11 aylık arası bebeklerimiz ile 6 tane blog sahibi Ankara’lı anne bir araya geldik. Çınar ve Sermin, Yiğit ve Görkem, Arda ve Burcu, Selin ve Çiğdem, Emre ve Sibel… Bizim evsahipliğimizde toplandılar :) Bebeklerin hepsi muhteşemdi… hepsine teşekür ederim geldikleri ve günümüzü güzelleştirdikleri için…

Grubun toplu bir fotoğrafı yok… Üstüne üstlük Sermin bir kaç kere hep beraber fotoğraf çekilseydik diye uyarmasına rağmen yok! Bu ev sahibi olarak benim ayıbım oluyor… Bu satırları yazarken bir şeyler atıştırayım dedim. Buzdolabına gidince gördüm. Çiğdem’in mozaik pastasını soğusun diye buzluğa koyup, unuttum bahanesi ile kimseye ikram etmemiş bulunmaktayım. Bu kadar bebeği bir arada görünce aklım tavana vurdu. Çok mutlu oldum. Hangi birine baksam diye şaşkına döndüm. Artık ne kadar sürçülisan ettik isem affola…

Çınar… 8.5 aylık :) Çapkın bakışlı, bir meraklı… Önce Mira’nın yanağından bir makas aldı ardından ayaklarına kapandı. Sermin’nin çocuk şarkıları reperturanına hepimiz hayran kaldık… Sermin’nin adının da Şermin olmadığını öğrenmiş oldum.

Yiğit… 8,5 aylık :) Pek ciddi, oturaklı küçük kardeş… Olup bitene bıyık altından gülümsüyor. Arada yorulunca atıveriyor kendini geriye biraz da o açı ile bakıyor etrafa… Annesi hemen emeklesin istiyor ama o bu halinden gayet memnun…

Arda… 9 aylık :) Benim kontralto sesli Mira’mın yanında kibar bir tenor… Son gördüğümden bu yana kocaman gerçekten kocaman bir bebek olmuş. Oy birliği ile karar verdik, Arda annesine çok benziyor… (baba tarafı duyar mı acaba?)

Selin… 10 aylık :) Güler yüzlü kızımız… Annesi Çiğdem’in yaptığı koooskoca bir tabak yemeği uslu uslu yedi. Keramet Selin’de mi? Annesinin lezzetli yemeklerinde mi? Bilemiyorum… Ama hepimizi özellikle beni çok şaşkına çevirdi.

Emre Jr… 11 aylık :) Kıpır kıpır, durmuyor yerinde, koşturuyor Sibel’i peşinde… Bir de ddaklarını “uuu” diye büzüyor ki insan yapışıp öpmemek için zor tutuyor kendini… Biz çok sevdik birbirimizi…

Mira… 9,5 aylık :) ilk defa bu kadar çok kendi boyutunda insan gördüğünden şaşkına mı döndü? Oyuncaklarını kaptırmamak için çok enerji harcadığından mı bilinmez? Misafirlerimizin kalkmasına yakın, Mira’cımın - gece veya gündüz farketmeksizin - uzun süreden beri gelmeyen uykusu sıkıştırmaya başladı. İnanamadık ve bu fırsatı kaçırmadan hemen uyuttuk. İlk defa gündüz 1 saat deliksiz uyudu. Hatta öğleden sonra 1 saat daha uyudu :)

Bu buluşma hepimiz için çok iyi bir tecrübe oldu… İlk buluşmamız olmasının acemilikleri olsa da bebeklerimizin performansları çok iyiydi. Birbirlerini izlediler, oyuncakları birlerinin elinden kaptılar, Mira hariç hepsi sıra ile yemeklerini yedi… Mira ile Emre birbirlerini emekleyerek kovaladı. Diğerleri ilk defa emekleyen birilerini gördüğü için şaşırdı.

Biz sanal ortamda birbirini tanıyan anneler buluşmalarımızı düzenli hale getirmekten hatta bebeklerimiz ile bir oyun grubu kurmaktan konuştuk. Düzenli buluşabilmeye başlarsak bebeklerimiz ile birlikte yapacağımız aktiviteleri de önceden planlayabilir, günlük olarak tutabiliriz…

Son olarak bu hafta menü falan yok… Zaten yemek yiyeceğimiz bile şüpheli… Ama tanışma toplantısında yaptığım, bir arkadaşımın verdiği 5 dakikalık kurabiye tarifini söz verdiğim üzere yazayım… 1 paket Vanilyalı Puding (toz olarak), 15 yemek kaşığı kepekli un, 1 su bardağı fındık-fıstık-ceviz, 200gr tereyağı… 5 dakikada yoğurulur, önceden 200 dereceye ısıtılmış fırında 15 dakika pişirilir. Arkadaşlara buzluktan çıkartığım kabaklı mini tartlar ise Devletşah’ın şu tarifinden… Ben hamurunu hazırlayıp, mini tart kalıplarına koyarak, buzlukta tutuyorum. Acil durumlarda hamarat görünmeme yardımcı oluyor :)

bunlara da göz atabilirsiniz…

 1. Aralık 2nd, 2008 at 09:03 | #1

  Banucum muhteşem fotoğraflar bunlar, hemen kendim için kaydedicem. Bu tür buluşmalarda bebeklerin birbirinden çok şey öğrendiğini düşünüyorum, o yüzden olabildiğince yaşıtlarıyla bir araya getirmeye çalışıyorum Arda’yı. Hem de biz anneler için de eve kapanıp kalmaktan ya da alışveriş merkezlerine gidip zaman öldürmekten çok daha iyi bir aktivite, paylaşım olduğuna inanıyorum. Mira’yı çok güzel yetiştiriyorsun bunu da söylemeden edemiycem. Gerçekten olabildiğince bilimsel ama bunun yanında da sevgiyle şefkatle büyüyor Mira. Tekrar herşey için teşekkür ederiz. bayramdan sonra bir buluşma da bizde ayarlayalım… Not: Canım mozaik istedi bak şimdi!!! :)

 2. Aralık 2nd, 2008 at 10:40 | #2

  Evet evet Banucum biz de çok teşekkür ederiz. Herşey çok güzeldi. Güler yüzün, güzel kurabiyen ve misafirperverliğin için çok sağol. Ben de Burcu’ya katılıyorum. Mira çok şaslı çok bilinçli bir annesi var. Mira’yı öptük ana-oğul :)

 3. Aralık 2nd, 2008 at 11:19 | #3

  sevgili Banu,
  gerçekten çok faydalı oldu, çok çok teşekkür ederim. Bizimki ilk defa bu kadar çok yaştaşı ile biraraya geldi. Beni görmekten sıkıldı çocuk! Şaka bir yana, henüz erken olsa da zamanla birbirleri ile oynamaya alışırlar diye düşünüyorum.Tek çocuk olma ihtimali yüksek olan apartman çocukları için çok önemli biraraya gelmek.
  Bu arada, evine hayran kaldım. En ufak ayrıntı bile düşünülmüş çok fonksiyonel bir ev. Bizim büyük eski kira evimizi düşündüm ve faydalanamadığımız ne kadar çok yer olduğunu gördüm. Mira’nın odasına kapıdan baktım ve çok zevkli buldum. Harika!
  Ayrıca ben bebekleri tek tek hangisi kaç aylıktı diye arayıp duruyordum. Tek tek yazman çok iyi olmuş, mesela biz en küçük değiliz. Ayrıca ben Selin’i en büyük bebek zannetmiştim.
  kabaklı turtan harika,ev sahipliğin ise çok zarifti. en kısa zamanda yine görüşmek üzere.
  not. buradan fotoğrafları alıyorum müsaadenle, bendekiler iyi değiller…
  sevgiler
  gorki

 4. Aralık 3rd, 2008 at 16:11 | #4

  Banucum, tekrar teşekkür ederiz. Hem benim hem de Selin için çok iyi oldu. Öyle pozitif enerjiyle doldum ki bu tanışmalar sayesinde, Ankara hakkındaki kasvetli fikirlerim bile dağılmaya başladı. Malumunuz, yer bilmediğinden saçını bile hala Ist.’a gidip kestiren biriyim ben. Yavaş yavaş alışmaya başlayacağım sayenizde. Ben de arkadaşlara katılıyorum. Mira’yı gerçekten büyük bir özen, ilgi ve şefkatle yetiştiriyorsun, çok şanslı bir bebek. Evsahibeliğin de harika. Biz de sizlerle tanıştığımız için çok şanslıyız. En kısa zamanda görüşelim.
  Sevgiler
  ç.
  Not: Bu fotoğrafları nasıl biraraya getirip tek ve büyük bir fotoğraf oluşturuyorsun? Zor ve uzun değilse anlatır mısın ltf.?

 5. Aralık 3rd, 2008 at 19:27 | #5

  Biz de Mira ile birlikte hepiniz öpüyoruz… iyi ki çağrıma cevap verdiniz, iyi ki geldiniz, iyi ki buluştuk, iyi ki tanıştık… Bu hafta ne zaman bunaldım dayanamayacağım desem açıyorum resimlerimize bakıyorum. İyi hissediyorum, iyi oluyorum, teşekkürler tekrar :)

  Çiğdem… ben fotoğrafları photoshop’da bir araya getiriyorum.

 1. No trackbacks yet.