Home > kitap, tuvalet eğitimi, videolar, ürün > Tuvalet konusunda yardımcılar

Tuvalet konusunda yardımcılar

Dün gece Adıyaman’dan döndük. Daha önce doğuya çok gittim ama bu kadar yakından görmemiştim… bu sefer ki unutulmayacak bir tecrübe oldu. Detayları anlatacağım.

Bu arada Adıyaman seyahati ile gece bez bağlama olayını da bitirmiş bulunmaktayız. Daha doğrusu ben değil de Mira bitirdi desem yeridir. Şaşırttıcı oldu, bu gelişme… Daha gittiğimiz ilk gece inat etti bezi giymeyeceğim diye… Biraz zorladım giydirebilmek için… ağladı, bağırdı… duyan boğazlıyorum sanmıştır. kaldığımız otel dağ başında olunca, etrafta ses namına bir çıt olmayınca, bir de sıcaktan cam da açık olduğu için bağırmaları Nemrut’un tepesinden duyulmuştur, eminim… Öylece pes ettim. “sabaha çiş içinde uyanırız, otel de bunu fark edecek kadar temiz değil zaten” dedim. Sarıldık uyuduk. Gece 2 gibi oturmuş gözünü dikmiş, bana bakarken buldum. “Çiş” dedi, kucağıma almam için kollarını uzattı, tuvalete götürdüm, hemen çişini yaptı. Sabah kuru kalktı. Sonraki günlerde hiç savaşmadım. Bez de takmadık. Gece 12 - 2 arasinda bir yerlerde bir kere kalkıp, çişe götürttü kendini, sonra meme emdi ve uyudu.

Geceleri nazlı ama sabahları tuvalete önümden koşarak gidiyor. İşi bittikten sonra elini yıkamak için lavaboya doğru zıp zıplıyor. Sonra bir kilot alıp, “don, don” diye sesleniyor. Bir bacağını sokuyor ama diğerini sokarken ilk soktuğu yerinden çıkıyor. Sinir oluyor. Donu kafasına geçirip duruyor. Görünce gülmemek mümkün değil ama gülünce de kızıyor :D Giymeyi beceremiyor ama altında sadece bir kilot varsa kendi kendine donunu çıkartıp koşarak tuvalete gidiyor. Sanırım bitti bu iş… bu kadar çabuk, zahmetsiz ve kolay olduğu için çok memnunuz…

Tabii… gece yatmadan önce ki bu “çiş, çiş” alarmı halen yataktan kaçma bahanesi olarak halen karşımızda… biz de sazan balıkları, hala yiyoruz numarayı…

Neyse bu bezden kurtulma sırasında ve sonrasında çok faydalandıklarımızı paylaşmak istedim… Olmasalardı, biz bugünlere gelemezdik :)

1) Tracy Hogg - Baby Whisperer ve Blog Annelerinin Yazdıkları
Açıkçası tuvalet alışkanlığını kazandırma işini günlük rutinimizin bir parçası haline getirmeyi bu paylaşımlar  olmasa düşünemezdim bile… Özellikle de bebeğiniz küçük ise bakış açınızı değiştirebilecek aşağıdaki yazıları mutlaka okumanızı önereceğim.

Pratik Anne iki çocuğuna, tamamen iki farklı yaklaşımda bulunmuş ve bunları paylaşmıştı.
Tuvalet Eğitimine Alternatif Tuvalet Alışkanlığı
Tuvalet Eğitimine Alternatif Tuvalet Alışkanlığı 1
Tuvalet Eğitimine Alternatif Tuvalet Alışkanlığı 2
Tuvalet Eğitimine Alternatif Tuvalet Alışkanlığı 3

Ada Kızın Annesi Yapıncak da Tracy’nin yöntemini ile kendi tecrübelerini özetlemişti…
Tuvalet Eğitimi 1
Tuvalet eğitimi 2

Pi-nik Kuş Erin’nin annesi Ayça’da benzer tecrübelerini paylaşmıştı…
SSS: Tuvalet

Tracy Hogg’un genel anlamda bebeğini anlamak ve onun ile iletişim kurmak üzerine kurulu bakış açısı bana çok uyuyor. Çok ince detay detay her dediğini uygulamadım - hatta okumaktan sıkıldığım bölümleri bile oldu. Ama ana fikri özümseyip hayatımıza katabildiğimiz her önerisi çok verimli oldu. O yüzden tüm anne - bebek kitaplarım arasında benim için halen en etkilisi… neyse diyeceğim şu ki… Tracy’i sevin veya sevmeyin, önerilerinden faydalanmış olun veya / hatta sinir olmuş olun, Baby Whisperer - Bebek Bakımı Sorunlarına Mucize Çözümler kitabında “Tuvalet Eğitimi” ile ilgili bölümü açın okuyun… Benim gibi erken tuvalet alışkanlığı konusunun uygulanabilirliliğine ikna olacağınıza eminim. Olmadı, daha geç dönem tuvalet eğitimi konusunda ki önerileri de işinize yarayacaktır.

2) Boon - Potty Bench
Tuvalet İletişimi (Tİ) yönteminde (Bezsiz Bebek) ve Tracy’nin önerisinde bebeğin kendi kendine lazımlığa oturmaya karar vermesini beklemeden ilgili işaretleri gördüğünüzde veya uygun zamanlamalar ile tuvalete oturtmanız öneriliyor.

Bunu için için rahat edeceği bir lazımlık - adaptör önemli diye düşünüyorum. Bu ürün bizim işimize çok yaradı.

Mira’yı daha 7 aylıkken bile üzerine son derece rahat oturtabiliyorduk. Hatta 11 aylıkken bezi çıkarttığınızda paytak ama dengeli bir şekilde kendi gidip oturuyordu.

Potty Bench’in kenarındaki iki yan haznesine, oyuncak - kitap - tuvalet kağıdı gibi konu ile ilgili aksesuarları koyabiliyorsunuz. İşi bittiğinde alt haznesi, çekmece şeklinde çıkartılıp kolaylıkla temizlenebiliyor. Hatta bu aralar Mira çekmeceyi kendi çıkartıp tuvalete dökmeye bile çabalıyor. Hijyen kaygılarıyla şimdilik bu işi yanlız yapmasına izin vermiyoruz ama yakında kendi kendine yapabilecektir.

Görüntüsünün tuvaleti andırıyor olmasının da lazımlık, adaptör, tuvalet geçişlerini kolaylaştıracağını düşünüyorum. Bu arada yurtdışında deliğinin küçük olması ile ilgili eleştiriler okudum ama bugüne kadar hiç bir dezavatajını görmedik :) Tabi bu konuda çok küçük yaşta kullanmaya başlamış olmamızın etkisi olabilir.

Üst kapağı kapattığınızda 136 kg kadar taşıyabilen bir basamak - oturak haline dönüşüyor. Bu özelliği Mira için şimdilik üzerine çıkıp durduk yere sifonu çekmesine yardımcı oluyor.
Internette ararsanız bir kaç yerde birden satıldığını göreceksiniz ama sanırım Türkiye için en ucuzu şimdilik  burada…

3) Pamuklu Bezler
Ben sadece pamuklu bez kullanamadım ama kullandığım pamuklu bezlerin de tuvalet alışkanlığını erken kazanmada gerçekten etkili olduğunu düşünüyorum. Hazır bezlerin ıslaklığı hiç hissetirmemesi ve dolayısıyla bebeklerin bu durumdan hiç rahatsız olmaması günümüzde bez bırakma işinin gecikme sebeplerinden biri olarak gösteriliyor. Bebekler ilk doğduklarında altları ıslandığında tepki verirken, büyüdükçe bu duruma tepki vermemeye başlıyorlar. Hem Bezsiz Bebek hem de Tracy’nin kitabında söylendiği çok mantıklı “bebeklerimizi önce beze alıştırıyor daha sonra ise bezden kurtarmaya çalışıyoruz”

Pratik Anne geçenlerde pamuklu bez kullanımı ile ilgili bir video yayınlamış ve işin maddi olarak avantajlarını da ortaya dökmüştü. Kumaş bez kullanımı gözünüzü korkutmasın, ne temizliği ne de kullanımı zor… Hatta hazır bezlerden korkulur…

Türkiye’de pamuklu bez üreten iki firma biliyoruz: Baby Nap ve Baby Neo
Ben denemedim ama deneyenler yorum yaparsa sevinirim…

4) Alıştırma kilotları
Alıştırma kilotlarının bebek için değil ama asıl anne için rahatlatıcı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta %100 sıvıyı içeride tutmuyorlar ama paçalarından aşağıya akmasını da engelliyorlar. Evde değil ama dışarıya çıkmaya onlar ile cesaret edebildik. Biz Mothercare’den aldık, memnun kaldık ama çok uzun süre kullanmadık. fazla durunca bu sıcaklarda poposu terliyordu :)

5) Potette Portatif Lazımlık & Tuvalet Adaptörü
Bezi takmadan sokaklarda dolaşabiliyorsak bunu en çok bu portatif alete borçluyuz :) Katlandığında gerçekten küçücük oluyor ve çok az bir yer kaplıyor. Açıldığında lazımlık, dahası tuvalet adaptörü olarak da kullanılabiliyor.

Tuvalet adaptörü olabilmesi benim en çok beğendiğim özelliği… Sayesinde bulunduğumuz mekandaki tuvaletin hijyenine karşı paranoya geliştirmeden durabiliyorum.

Lazımlık olarak kullanırken kendi özel poşetlerinin içinde özel emici bir yüzey var ama arazide poşetsiz kullandığımız da oldu.

Bizim potette dayısı tarafında Amerika’lardan getirildi ama Türkiye’de mothercare ve joker mağazalarında satılıyor.

bunlara da göz atabilirsiniz…

 1. Eylül 7th, 2009 at 07:53 | #1

  :)) Süpersiniz, umarım bizimde böyle olacak, Potetete, portatif lazımlık ve adaptörde çok iyiymiş, biz hem lazımlık hem adaptör almıştık evde alışkanlığı olsun diye ama artık babannesinede lazım, inşallah bulabilirim. Teşekkürler.

 2. Eylül 7th, 2009 at 07:59 | #2

  Banucum bu kadar acisiz bitmesine cok sevindim tebrikler.. ben oğlumda psikolojikman hiç hazır değildim, değilim ama en yakınımda senin-Mira’nın başardığını görünce ikinci çocuğumda denemek için kendimi hazır hissediyorum :)

 3. Eylül 7th, 2009 at 08:31 | #3

  Biz de portatif lazımlığımızı aldık. Artık dışarı çıkarken bezimizi takmayacağız. Bu arada portatif lazımlık alacaklara küçük bir uyarı: Aynı ürün ve yedek torbaları, neredeyse 5 TL farkla satılıyor. Almadan önce biraz dolaşın. İlk bulduğunuza bizim gibi atlamayın.
  Sevgiler
  Umur & Ada

 4. Eylül 7th, 2009 at 10:17 | #4

  Çok komik, malzemeler de süpermiş. Eğer biz tuvalet işine sen bu yazıyı yazdıktan sonra başlasaydık hayat çok daha kolay olurdu herhalde :)

  Biz geceleri çiş için bağırdığı, bunu kullandığı dönemi kaçırdık mesela. Belki o zaman çıkartmamız lazımdı.

 5. Eylül 7th, 2009 at 10:49 | #5

  Şimdiye kadar 3 lazımlık aldım, ama Zeynep hepsine oturmayı reddetti.Rahat mı edemedi acaba diye düşünüyorum.Boon’un lazımlığından çok memnun olduğunu biliyorum.Onu mu denesem,yoksa direk adaptörle mi başlasam karar veremedim.Mira ve Ada’yı bezsiz görünce çok seviniyorum ve imreniyorum.Umarım biz de beceririz en kısa zamanda

 6. Eylül 7th, 2009 at 11:19 | #6

  Dün akşam da dediğim gözün aydın şekerim. Benim akıllı Miracığım bu işi de halletti sonunda. Darısı bizimkinin başına. Şu T. Hogg’u kaçınılmaz olarak okuyacağım en sonunda galiba:)
  Öperim,
  ç.

 7. Ayça Yıldız
  Eylül 7th, 2009 at 12:27 | #7

  İmrenerek okudum valla.Tuvalet eğitimi için doktorumuz bize henüz erken dedi. Çünkü daha Demir kendini bu konuda ifade edemiyor.Bir heves lazımlık aldım ama ıh ıhh oturtabilene aşk olsun.önce çişini geldiğini söylemeli dedi doktorumuz. Hem güzel hem zeki Mira.Aferin ona.

 8. Eylül 7th, 2009 at 23:04 | #8

  süper..tebrik ederim.. bizde bir kaç ay oldu başlayalı.. şimdilik alışma turları ama iyi gidiyoruz.. darısı başımıza.. bu arada bu lazımlık-adaptör enteresanmış.. deliği küçük değil mi gerçekten.. lazımlığı dşününce.. ama sorun olmadı demişsin.. bakıcam mutlaka..tekrar tebrik ederim..

 9. Eylül 8th, 2009 at 12:29 | #9

  bence marifet tracy hogg dan ziyade senin pozitifliğinde ,miranın tatlılığında ve her ikinizinde buna hazır ve olumlu bakmanızda,süpersiniz,pamuk mirayı cok özledim,ablasıda özlemiş!!!!

 10. Eylül 9th, 2009 at 07:09 | #10

  Esra… lazımlık/adaptör Potette gerçekten müthiş bir ürün… Onun deliğinin küçük olması gibi bir sorun yok… Boon lazımlıkta deliği küçük diye yorumlar okumuştum ama çocuğun boyutuna oranladığın zaman delik normal gibi geliyor :)

 11. Eylül 10th, 2009 at 14:13 | #11

  Banu;bu yazı ilaç gibi geldi.Bizim için de tarih bayram ertesi.Ama bu arada eksiklerimizi tamamlayalım.Bir de gündüz bakıcı ile (tuvalet eğitimi konusunda)paslaşmanızdan bahsetsen,bakıcımıza nasıl yol gösterebiliriz??tabi ki vaktin olursa.Şimdiden çok teşekkürler

 12. Eylül 17th, 2009 at 00:15 | #12

  Banu sağol, benim iki yazıya da link vermişsin. Ben de kaç zamandır bu konuda üçüncü ve son postumu yazacağım ama bir türlü fırsat olmuyor. Ama zaten sen her şeyi yazmışsın. Herkes için harika bir kaynak. Harikasın! Ve tabii Mira :))) Aferin ona. Tebrikler ikinize!

  Onlar için bu yaşlarda bu beceriyi kazanmak, gerçekten bir ‘mutluluk’! Seve seve ve heyecanla kabulleniyorlar hayatlarındaki bu heyecanlı yeniliği. Bizimki hayattaki ilk alkışını kakasını tuvalete yaptığında yapmıştı :) Hala da gününün favori anları :) İki yaşına kalsa bu iş nasıl olabilirdi hayal edemiyorum (Ada şu an 26 aylık!).

  Yaşasın mutlu bebekler, yaşasın alışkanlıkların getirdiği rahatlık :)) Ve tabii Tracy…

 13. Ekim 21st, 2009 at 05:45 | #13

  Valla size de gecmiş olsun. harika bir özet olmuş. Hepsi bir arada. Kızlar bu tuvalet egitiminde daha kolay diye bir dip not duseyim. Sevgiler.

 14. Mayıs 24th, 2010 at 13:50 | #14

  merhaba,
  çok faydalı bir yazı olmuş gerçekten.. benim oğlum 11 aylık ve bir süredir kakasını lazımlığa yapıyor.. zorlamıyoruz, sadece işaretleri takip ediyoruz.. çeşitli bloglarda okuduğum yazılardan ilham alarak buna giriştim.. bu yazı tam bir özet olmuş. biz lazımlık kullanmaya başladık dediğimde “”aa çok erken değil mi” diyen arkadaşlarıma bu link’i göndereceğim :)

 15. Haziran 8th, 2010 at 10:56 | #15

  çook ÇOKK teşekür ederim gerçekten bende 16 aylık kız annesiyim ve kızım için tuvalet eğitimine başlama zamanı geldi gibi işaretler alıyorum

  Fakat çoğu yerde okuduğum yazılar beni sürekli bu işe başlamak için geciktiriyordu şimdi sizin sayenizde bu yazıdan sonra cesaretlendim ve neden olmasın kızım hazırsa olabilir dedim ve 2 gündür gündüz bezleri hep kuru

 1. No trackbacks yet.