Home > organize işler, paylaşmalık, ürün > Eko-nomik bir Bakış Açısı ile Bebek Alışveriş Listesi - Oda

Eko-nomik bir Bakış Açısı ile Bebek Alışveriş Listesi - Oda

Eko-nomik bir Bakış Açısı ile Bebek Alışveriş Listesi - Giriş

1. BEBEĞİMİZİ UYUTABİLECEĞİMİZ YER

Mira’ya hamileyken, çok sevgili arkadaşım Yasemin’in aman ben ettim sen etme önerilerinden en çok işimize yarayanı oda üzerine söyledikleri idi. Gerçekten, piyasada cicili bicili veya bebeklikten evden ayrılana kadar kullanabileceği bir çok model arasından ne kadar özenli bir yatırım yaparsan yap, çocuğun ihtiyaçları - beğenileri 2-3 yaşını geçtim, daha ilk yılın sonunda bile çok farklılaşıyor. Eskiler işlevsizleşirken, yeni ihtiyaçları yerleştirecek yer bulunamıyor.

Mira için Ikea’dan alınma bir yatak ve marangoza yaptırdığımız iki geniş şifonyer ile bir bebek odası hazırlamıştık. Bir yaşına geldiğinde odasında, kendi boyuna uygun bir açık oyuncak rafı, küçük bir kitaplık, çalışma masası ve sandalyeleri de rahatlıkla yerleşmişti. 1.5 yaşına geldiğinde ise yatağının korkulukları kalkmış. Kendi kendine yatıp, kalkabileceği bir yatağı olmuştu. Bebeğinizi elinize aldığınızda hep öyle kalacakmış gibi hissedilse de, gördüğünüz üzere ilk fırsatta küçük bir mağara adamı olarak dikiliveriyor karşınıza…

Sonrasında… 2 yaşını geçtiğinde ise beklemediğimiz bir değişiklik oldu. Mira 2. ayından bu yana odasında uyurken artık bizim yanımızda yatmayı tercih etmeye başladı. Önceleri, sabah erken kalktığında yanımıza alıp yatarak, kendi kendine uyuyan çocuğun düzenini mi bozduk diye endişelensek de öğrendik ki birlikte uyuma ihtiyacı bebeğe-çocuğa-yaşına göre değişkenlik gösterebiliyormuş. Bizim çok yoğun çalıştığımız, Mira’nın ise bebeklikten çocukluğa geçtiği 2-3 yaş arasında bir de gece uyku problemleri ile boğuşmadık. Sonsuza kadar bizimle uyumasından endişelenmeden, hepbirlikte sabaha kadar uyuyarak anın tadını çıkartmaya başladık.

Şimdi oğlumuzun nasıl bir bebek olacağını bilmiyorum. Bildiğim; Mira olmasa, ilk bir kaç ay onu anlayana kadar, gerçekten ayrı bir oda hazırlığına bile girişmeyeceğim... Ancak Mira yavaş yavaş bizim yanımızdan ayrılma sinyalleri verdiğinden, alt katı yer yatağı olan alçak bir ranza, oyun alanı, yeni bir kütüphane ve oyuncak rafları yaptırarak, odada köklü bir değişiklik yapmaya karar verdik. Odayı orta vadede iki kardeşin paylaşabileceği şekilde yeniden düzenlemeye giriştik. Odanın yepyeni durumdaki eski eşyalarını da arkadaşlarımız ile paylaştık. Yeni odanın tamamlanması, dönüşümüze kaldı. Detaylarını o zaman paylaşırım.

Artık bana göre yeni bebek odasının gereksizleri - gereklileri - güzelliklerini listelemeye başlayım…

Gerekliler;

 • Bebek karyolası - yatağı >> Yükselip alçalabilen, daha sonra bir kenarı çıkabilen, yere yakın, bir iki sene sonra değiştirmek durumunda kaldığınızda içinizin acımayacağı fiyatta bir model (ikea’da çok güzel alternatifler var…)
  veya… montessori tarzı bir yer yatağı
  veya… sadece ilk yıl için oyun parkı tarzında portatif bir yatak kullanılabilinir.
 • Şifonyer >> Orta yükseklikte bir şifonyer hem alt değiştirme köşesi, hem de giysi dolabı olarak iş görüyor.
 • Pike - Battaniye >> El örgüsü hafif 2-3 battaniye ve mevsimine göre 3-4 pike edinilmeli. Mira’da en çok annemin ördüğü boy boy ince yün battaniyeleri kullanmıştık ama Ada için ycurl’un önceki yazıdaki yorumunda önerdiği ince pikeler mevsimine göre daha kullanışlı olacaktır. Tabi Selen’nin de söylediği gibi farklı boy ve kalınlıkta tülbentler de aynı aynı işi görecektir.
 • Alez >> Bezden taşırarak yatağı ıslatması başımıza hiç gelmedi ama 1.5 yaş sonrası bezi bıraktığında bir kaç defa ıslak yatak ile karşılaştık. Gece yapılacak bir çarşaf değiştirme operasyonunda kıymeti anlaşılıyor.
 • Çarşaf >> Altında toplanmayacak mümkün ise lastikli bir model…
 • Perde >> Benim tercihim gece gündüz uykularını ayrı mekanlarda gerçekleştirmekten yana olsa da perde bebeklerde gece ve gündüz farkındalığı yaratabilmek için önemli bir unsur.
 • Anne-Baba için koltuk >> İlk yıl emzirme-sakinleştirme-birlikte vakit geçirmek için kesinlikle çok işe yarıyor. Ancak 2 yıl içerisinde koltuğun odada bir işlevi kalmayacağını göz önüne alın. Elinizdeki mevcut bir şeyi bu amaçla değerlendiremiyorsanız, en azından daha sonra evin başka bir köşesinde kullanabileceğiniz bir model seçin.

Güzellikler;

 • Kundak >> Dr. Harvey Karp’ın 4. trimester olarak adlandırdığı yaşamın ilk 3 ayında, rahimdeki sıkışık ortamda yaşamaya alışmış bebekler farkında olmadan el refleksleri ile kendilerini uyandırıyorlar. Kolları sabitlemek uyku süresini gerçekten uzatıyor. Harvey Karp’ın önerdiği şekilde ince bir pike ile kundaklamayı deneyebilirsiniz - ben becerememiştim. Onun yerine Mira için, Esra’nın bir önceki yazıya yorumunda belirttiği, SwaddleMe kundaklardan kullanmıştık ve çok çok faydasını görmüştük. Ancak minik kuzen Bora ile farklı bir tecrübe kazandık. O kollarını oynatma ihtiyacı hissediyor ve SwaddleMe’den kurtulana kadar uğraşıyordu. Houdini misali amacına da ulaşıyordu. Sonradan bulduğumuz TrueWomb‘un kollarını rahim pozisyonuna daha uygun yerleşmesine izin verip,  birbirinden bağımsız hafif oynatabilme fırsatı tanıdığı için Bora gibi kıpırdak bir bebeklere çok daha uygun olacağına kanaat getirdik.
 • Yan Yastığı >> İlk dönmeye başladığında yatak kenarına çarpmaları engellemek için  faydalı ama kenarlardan tutunup ayağa kalkabilmeye başladığında üzerine tırmandığı için tehlike oluşturabiliyor. Kullanım süresi konusunda gözlemci ve dikkatli olmak lazım.
 • Gece Lambası >> Bebeklerimiz karanlıkta uyumalı. Ancak gece ihtiyaç anında anne-baba için kolaylık olabilir. Dimerli bir anahtarla ışık miktarı ayarlanabilen bir lamba da aynı işi görür.
 • Co-Sleeper; SnuggleNest >> Bu kesinlikle gerekli olmayan ama bizim çok kullandığımız ve kullanmaktan keyif aldığımız bir ürün oldu. 2-3 saatte bir emzirmek için uyandığınız ancak koynunuza alıp uyuyamayacak kadar tedirgin olduğunuz ilk hafta-aylar için çok kullanışlı…
 • Bebek Telsizi >> Br kaç odalı tek katlı apartman daireleri için çok da gerekli olmayan bir cihaz… Ancak biz Mira’yı yatırdıktan sonra, yaz akşamlarını bahçede geçirdiğimiz zamanlarda çok faydasını gördük. Biz alırken; görüntü verenlerin frekansları betonarme duvarlardan, telsiz telefon, kablosuz internet gibi diğer cihazlardan şiddetli bir şekilde etkileniyordu. Sadece ses ileten düz bir model almıştık, çok da memnun kaldık.
 • Oda Termometresi >> Mira’nın doğumu ile bizi bebek bakımı üzerine eğitmeye gelen hemşiremiz yeni doğan bebekler için normal oda sıcaklığının 22 derece civarında olmasının ideal olduğu ve bu sıcaklıkta kendi giydiğimizden sadece ince bir kat daha fazlasını giydirilmesi veya örtülmesinin yeterli olacağını söylenmişti. Giderken de tüm anlatıklarını anladığımıza dair bir kağıt imzalatmıştı. İmzayı attınca da olayı fazla ciddiye aldık sanırım :) 22 derece biz Türkler için - hele ki evde yeni doğan bir bebeği olanları için - serincene geliyor. Ancak biz Mira’yı ilk günden itibaren bu oda ısısında bu öneriye göre giydirerek büyüttük ve 1.5 yaşında sıcak veya soğuk geldiğinde kendi kendine giyinmek veya soyunmak isteyen bir cüceye dönüştüğünü gördük. - gerçi 3 yaşını geçtikten sonra da azıcık güneş gördüğünde parmak arası terliklerimi giyeceğim ben şeklinde bir yan etkisi ile boğuşuyoruz - Oda termometresi çok elzem bir şey değil ama bu oda biraz serincene mi? şu çocuğa uyurken bir yelek mi giydirseydik? diyen iç ve dış sesleri susturabilmek için bir güzellik. Bizim bebek telsiz oda ısısını ölçebildiği için ayrıca bir şey almamıştık.
 • Buhar Makinası >> Kaloriferli evlerde yaşamın kullanmamızı gerektirdiği ürünlerden biri oluyor kendisi… Tchibo’dan aldığımız bulaşık makinasında yıkanabilen hazneli, kolay temizlenen, soğuk buhar veren küçük bir cihaz işimizi görmüştü.
 • Oyuncak sepeti - dolabı >> Adaşımın söylediği gibi ilk yıl için bebeklere herşey oyuncaktır. Düşündüğünüzden çok çok daha az oyun aracı yeterlidir. Oyuncakların düzenli tutulabileceği, bebeğiniz mobilize olduğunda kendisinin rahatlıkla ulaşıp alabileceği bir dolap, kolayca açabileceği bir sepetin ilk günden itibaren odasında olması güzel olabilir.
 • CD veya MP3 Müzik Çalar >> Itır’ın yorumu üzerine bunu atladığımı farkettim. İlk günden itibaren oda da müzik çalan bir cihaz olması çok güzel bir şey… Biz de dayılarının aldığı bir mini ipod ve hoparlörü var. Açıkçası aldıkları zaman bu kadar çok işime yarayacağını hiç düşünmemiştim. Dahası - annem nasıl açılıp kapanacağını keşfedememişken - Mira 18 aylıktan bu yana istediği parçaları seçip dinliyor.

Gereksizler;

 • Bebek sepeti - Beşik >> Ödünç alabiliyorsanız ne ala ama kullanım ömrü çok çok kısa, satın almaya değecek bir ürün değil. Ev içerisindeki portatif kullanım avantajı için ise kademeli kullanılabilen bir park yatak daha uygun olacaktır.
 • Yorgan - Yastık >> Cenk’in anneannesinin bebeğe yorgan yapalım önerisini, 12 küçük blok - 96 dairenin merkezi ısıtma sisteminin tam üzerinde oturmamızdan mütevellit kibarca red etmiştik. Ancak evimiz bu kadar sıcak olmasa dahi farkettik ki bebek yastığını 1 yaşından sonra, yorgan ise hiç kullanılmıyor. El örgüsü battaniye - pikeler yeterli.
 • Nevresim takımı >> Yorgan olmayınca nevresim de anlamsızlaşıyor. Bizim İkea’dan desenlerine bayılarak aldığımız 2 takım nevresimlerin farkında olmayan annelerimizden, “torunumuzun bir nevresimi bile yok” diye birer de hediye geldi. Sonuçta o güzelim yorgan kılıflarını tepinerek uyumaya başlayana kadar bir süre çarşaf gibi altına serebildik hepsi o oldu.
 • Gardırop - Elbise Askıları >> Yer durumuna bağlı olarak tercih edilebilir. Ancak odanız küçükse bir de gardırop sığdırmaya çalışmayın. Bebeklikten çocukluğa geçiş esnasında ve sonrasında, çocuğunuzun kendi eşyalarını düzenli olarak görebileceği, alabileceği bir raflı veya çekmeceli bir düzenek daha uygun oluyor.
 • Alt değiştirme ünitesi - minderi >> Bağımsız bir ünitenin tamamen gereksiz olduğunu düşünüyorum. Şifonyer üzerinde kullanbilmek için Ikea’dan basit bir minder almıştık ama bizim kurtlu kızımız dönmeye - yuvarlanmaya ve hemen sonrasında da emekleyerek kaçmaya başladıktan sonra minder de anlamsızlaştı. Annemin diktiği yıkanabilen iki alt değiştirme örtüsü ve tek kullanımlık yatak koruyucu örtüleri yakaladığımız yerde altını değiştirebilmek için yeterli olmuştu.
 • Kirli bez çöpü >> Türkiye’de çöpün her gün toplandığı bir çok yer için tamamen gereksiz… Amerika’da bir çok yerde belediye çöp toplama hizmetini haftada bir gün verirken, siz bu süre zarfında çöplerinizi çevrenizi rahatsız etmeden evde-bahçede-garajınızda tutmanız gerekiyor. Bu kovalar da bu amaç için tasarlanmış.

*****

Yeni bebek için bir oda düzenlemeye başlamadan önce aşağıdaki yazı, video ve oda resimlerine göz atmanızı öneririm.
Bebeklerin İlk Yili Icin Evde Montessori
Çocuklara özel feng shui ilkeleri
Infant Toddler Montessori: “Preparation for Life”
Vincent’s Montessori Inspired Nursery: whole room
Finnian’s montessori room

bunlara da göz atabilirsiniz…

 1. Mart 29th, 2011 at 21:15 | #1

  Sevgili Banu söylediklerinin tamamına katılıyorum, çok sağduyulu öneriler. Sadece minik bir not: İstanbul Üsküdar’da hafta 3 gün çöp toplanan bir semtte yaşıyoruz ve koku geçirmez Bebek Bezi Çöp Kutu’muz olmasa özellikle yazın kendimizi camdan atardık gibi geliyor.

 2. Mart 30th, 2011 at 04:30 | #2

  Ozgeee… teşekkür ederim. Çoğu yerde çöpün hergün toplandığı yanılgısına düşmüşüm. Atılması 2 günü geçiyorsa ve yaz bebeğiyse çok haklısın…

 3. Mart 30th, 2011 at 09:11 | #3

  Hepsine katılıyorum, şimdiki aklım olsa o kazulet gibi dolap ve yatağı almazdım hiç. Gerçi yatak büyük olduğu için hala rahat rahat yatıyor ama yinede çok hantal buluyorum kendisini. Yastık yorgan keza..Yastık 2 yaştan sonra istedi Arda, o zamanda havayollarından düzenli bir şekilde yürüttüğüm mini yastıkları kullandık hep :) Yorgan ise sıfır, okuyan anne-baba adaylarına benden de nacizane öneri, bebeler üstlerini bizim gibi örtmüyorlar kardeşim! Annem daha Arda 1 aylıkken bir yumuşacık battaniye almıştı, hala odur olayımız, zaten ev sıcak..Yazın hiç bir şey, mevsim geçişlerinde ise gene bebeklikten kalan pazen bir iki örtü var, onlar kullanılıyor hala bizde ..Yine de tüm bunlar ayak ucunda topak olarak bulunuyor sabahları..
  Bir de ekleme..odada bence müzik dinlenebilecek bir alet muhakkak olmalı. Ufak bir radyo yada cd/mp3 çalar. Bebekken mırıltı şeklinde odada çalan alet, büyüdükçe ufaklığın kurcaladığı ve müzik tercihini ortaya koyduğu bir oyuncağa dönüşüyor.

 4. cailperi
  Nisan 1st, 2011 at 00:40 | #4

  Bencede yazida degisen tercihler kisminda haklisin.ben acikcasi odanin genisligine aldanip annemleri kurmayarak onlarin hayallerini gerceklestirdim.yatagini ise 24ayindan Sonra almaya karar vermistim
  ve oddanin japon yatagindan cok memnun kaldik( jr yatagini kendisi secti )
  perde konusu ise basli basina ayri baslik olmali cunku sabahin ilk isiklariyla uyanan ogluma en kalin perde dahi etki etmiyor

  ben senin su baliklarini cok cok seviyorum banucum oyle zevkli ve ozenli ki

  cok ozlenildigini bil
  sevgilerimle

 5. Nisan 1st, 2011 at 23:10 | #5

  Gene çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Ellerine sağlık.
  Bende Yağız için ahşap masa sandalye arıyorum Ankara’da. Sen nerden aldın acaba?

 6. İpek
  Mayıs 20th, 2011 at 22:32 | #6

  Ben İkea’nın alt değiştirme ünitesi olmasaydı kesin bir bel ameliyatı geçirmiştim şimdiye kadar diyorum. Bence olmazsa olmazlardan. Eğilip bükülerek alt değiştirmek tam bir kabus bana göre. Kızım 25 aylık oldu, hala masayı kullanıyoruz.
  Yine İkea’nın gardroplarından bir değil iki tane yan yana kullanıyoruz. O bile yetmiyor diyebilirim. Kızım bütün gardropların içini aşağıya indiriyor günde 5 kere, o ayrı :)) Katlayıp koymaktan, asmaktan bıktım artık ,direk tıkıştırıyorum, ortalık toplanıyor :))

  Diğer konulara katılıyorum.

 7. Mayıs 21st, 2011 at 11:24 | #7

  Cailperim ben Emre’nin odasını çok beğenmiştim… özledim bu arada…

  Fatoş… ben İstanbul Ikea’dan almıştım ama Ankara’da 123 oyuncak da çok güzel masa sandalyeler satıyor. 123 Oyuncak Ansera alışveriş merkezindeydi.

  İpek… İkea’nın alt değiştirme üniteleri uygun fiyatlı, kullanışlı ancak o yükseklikte bir şifonterde aynı işi görecektir. Nitekim biz şifonyerlerimizden birini tam da bu amaçla kullandık. Mira 11 aylıkken yürümeye başladı, 12 aylık sonrasında da kıpırdaklığı yüzünden artık yüksek bir yerde alt değiştirmek tehlikeli olmaya başlamıştı. Kendi tecrübemi düşündüğümde sadece alt değiştirme amaçlı kullanılacak bir mobilyadansa birden fazla kullanımı olabilecek bir şeyi tercih ederim. Stokkenin daha sonra çalışma masasına dönüşen bir modeli var; biraz pahalı ama çok kullanışlı buluyorum. Bkz: http://bendenvebizden.blogspot.com/2011/05/satiyorum-stokke-alt-degistirme-unitesi.html
  Gardolap konusunda ise tam olarak çekince duyduğum şeyler; oda içerisinde büyük yer kaplaması ve küçük çocuklar için düzenlemesinin zor olmasıdır. Montessori’nin temel taşların biridir; düzen. Bana da bazen inanması güç geliyor ama çocuklar gerçekten düzeni seviyorlar. Mira da tüm çekmecelerini boşaltmaya bayılıyor ama toplarken bunları tshirt çekmecene koy dediğimde pekala hepsini yerli yerine koyuyor - du. Şimdi yeni odalarında artık şifonyerler yok - sadece içi iyi organize olmuş bir gardolap var. Yaşayıp göreceğiz bakalım nasıl kullanabileceğimizi…

 1. No trackbacks yet.